بک لینک و تاثیر آن بر سئوی وب سایت

در صورتیکه سئوی سایت برایتان اهمیت دارد باید بک لینک‌ های سایت را آنالیز نمایید و از بک لینک‌ با کیفیت در سایت استفاده نمایید. با رعایت این موضوع می توانید به بهینه سازی سایت و بالا بردن رتبه سئوی سایت کمک شایانی نمایید. در این مقاله در مورد بک لینک و تاثیر آن بر سئوی وب سایت، صحبت خواهیم کرد.

بک لینک و تاثیر آن بر سئوی وب سایت

بک لینک چیست؟

بک لینک یکی از پرکاربردترین عبارات در دنیای بهینه‌ سازی سایت برای موتورهای جستجو یا همان سئو است. در حال حاضر مفهوم بک لینک برای بسیاری از فعالان حوزه وب بحثی چالشی است. امیدواریم در این مقاله بتوانیم به درستی بیان کنیم که بک لینک چیست و چه تاثیر مثبت یا منفی می‌ تواند بر روی رتبه سایت در موتورهای جستجو داشته باشد.

بک لینک ها در اصل لینک‌ های ورودی به وبسایت شما از سایر وبسایت‌ ها می‌ باشند. هنگامی که یک صفحه وب آدرس صفحه وب شما را در سایت خود قرار می‌ دهد به گونه‌ ای که با کلیک بر روی آن آدرس به صفحه وبسایت شما هدایت شود آن آدرس به عنوان یک بک لینک در نظر گرفته می‌ شود.

در گذشته بک لینک یک مفهوم فوق‌ العاده مهم و حتی می‌ توان گفت مهم‌ ترین معیار ارزیابی رتبه وب سایت‌ ها در موتورهای جستجو بود، اما امروزه با تغییر الگوریتم موتورهای جستجو و به‌ خصوص گوگل اندکی از این اهمیت کاسته شده است. هر چند که هنوز هم بک لینک مناسب می‌ تواند تاثیر چشمگیری در افزایش رتبه وب سایت و بهبود سئوی خارجی داشته باشد.

در ادامه برخی از اصطلاحات رایج که در خصوص بک لینک باید بدانید آورده شده است:

Link Juice

هنگامی که یک صفحه وب به صفحات داخلی یا صفحه اصلی وب سایت شما لینک می‌ دهد، این بک لینک Link Juice نامیده می‌ شود. Link Juice در بهبود رنک صفحات وب و همچنین Domain Authority (اعتبار دامنه) تاثیرگذار است. در صورتی که می‌خواهید در سایت تان به صفحه‌ ای لینک بدهید اما به افزایش رنک آن صفحه کمکی نشود می‌ بایست از تگ nofollow استفاده کنید.

Nofollow Links

همان‌ طور که ذکر شد هنگامی که لینک یک صفحه از وب به همراه تگ nofollow در صفحه دیگری قرار می‌گیرد این بک لینک به عنوان juice در نظر گرفته نمی‌شود. لینک‌ های nofollow تاثیری در بهبود رنک صفحات لینک‌ شده ندارند و صرفا جهت ارجاع مورد استفاده قرار می‌ گیرند.

شما به عنوان یک وب‌ مستر اگر می‌ خواهید به سایت‌ هایی لینک‌ بدهید که مورد اعتماد شما نیستند، لازم است که از لینک‌ های nofollow استفاده کنید. از جمله لینک‌ های nofollow می‌ توان به لینک‌ های آدرس وب سایت‌ ها در بخش نظرات اشاره کرد.

Do-follow Links

به صورت پیشفرض تمامی لینک‌ هایی که دارای تگ nofollow نمی‌ باشند، لینک فالو محسوب شده و به عنوان لینک juice در نظر گرفته می‌ شوند.

Linking Root Domain

این عبارت به تعداد بک لینک‌ هایی که از یک آدرس واحد به وب سایت شما ارجاع داده می‌ شود مربوط است. یک وب سایت اگر حتی ده بار به وب سایت شما لینک داده باشد، همگی آن‌ ها از دید juice به عنوان یک بک لینک در نظر گرفته می‌ شوند و تعداد آن‌ ها تاثیری در افزایش سئو نخواهد داشت.

Low-Quality Links

لینک‌ های کم کیفیت آن دسته از لینک‌ ها می‌ باشند که از سایت‌ های اسپم و سایت‌ هایی که لینک خروجی زیادی دارند به سایت شما داده می‌ شود. تاثیر منفی این بک لینک‌ ها از تاثیرات مثبت آن‌ ها بیشتر بوده و لازم است که از این نوع سایت‌ ها دوری شود.

Internal Links

لینک‌ هایی که از یک صفحه وب سایت به صفحه‌ ای دیگر از همان وب سایت اشاره می‌ کنند لینک‌ های داخلی نامیده می‌ شوند. هر چند که تاثیر این نوع لینک از بک‌ لینک‌ های خارجی به وب سایت شما بیشتر است، اما اگر به درستی استفاده شوند می‌ توانند در بهبود سئوی وضعیت کلمات کلیدی اثرگذار باشند.

مزایای بک لینک در بهبود سئوی وب سایت

پیش از آنکه در خصوص تاثیر بک لینک در سئو صحبت کنیم، بهتر است بدانید که اهمیت بک لینک در سال‌ های گذشته دستخوش تغییراتی شده است. زمانی بود که حتی بک لینک‌ های کم کیفیت نیز در بهبود رنک صفحات سایت موثر بودند، اما امروزه با تغییر الگوریتم گوگل و استفاده از الگوریتم هوشمند پنگوئن بسیار مهم است که بک لینک شما از سایت با کیفیت که دارای رتبه مناسبی در موتورهای جستجو می‌ باشند تهیه شود.

همچنین دریافت بک لینک از سایت‌ هایی با محتوای مرتبط به محتوای وب سایت شما کمک بسیاری به افزایش رتبه وب سایت تان در موتورهای جستجو خواهد کرد. در کل هدف بک لینک دادن باید به گونه‌ ای باشد که مخاطب را از سایت دیگر به سایت شما هدایت کند و صرفا قرار دادن بک لینک در سایت‌ های دیگر به خودی خود تاثیر چندانی ندارد.

اجازه بدهید بررسی کنیم که چرا ایجاد بک لینک برای وب سایت تان حائز اهمیت است؟

بک لینک‌ ها رتبه‌ بندی سازمان‌ دهی شده را بهبود می‌ بخشند

بک لینک به شما کمک می‌ کند تا جایگاه بهتری در موتورهای جستجو داشته باشد و موجب افزایش بازدید سایت خواهد شد. اگر محتوایی از وب سایت شما با متن Anchor مناسب در سایت دیگری لینک شود، آن محتوا به سرعت در موتورهای جستجو افزایش رتبه خواهد داشت. بهتر است تمرکزتان را بر روی بهبود رتبه کلمات کلیدی و صفحات داخلی وب سایت قرار دهید تا صفحه اصلی.

بک لینک‌ ها باعث می‌ شوند سرعت ایندکس شدن صفحات سایت تان در موتورهای جستجو افزایش یابد

بک لینک‌ ها سرعت جستجو و رسیدن ربات‌ ها و خزنده‌ های موتورهای جستجو را به سایت شما افزایش می‌ دهند. از همین رو به منظور تسریع در ایندکس شدن محتویات سایت شما استفاده از بک لینک مناسب، بسیار توصیه می‌ شود.

چطور بک لینک بگیریم؟

حال که با مفهوم «بک لینک» و نقش آن در بهبود سئوی سایت آشنا شدید، بهتر است که با تعدادی راهکار ساده در جهت جذب بک لینک مناسب برای وب سایت تان آشنا شوید.

نکته‌ ای که در جذب بک لینک به منظور بهبود رتبه وب سایت حائز اهمیت است، این است که تعداد بک لینک نسبت به کیفیت آن اهمیت چندانی ندارد و کیفیت بک لینک دریافتی است که تاثیر خود را در بهبود سئوی وب سایت نمایش می‌ دهد.

بنابراین اگر قصد خرید بک لینک را دارید (که به هیچ عنوان توصیه نمی‌ شود. چرا که اخیرا الگوریتم پنگوئن گوگل بک لینک‌ های خریداری شده را شناسایی می‌ کند و آن‌ ها را به عنوان فاکتوری منفی در سئوی وب سایت در نظر می‌ گیرد) در صورتی که از کیفیت بک لینک‌ ها اطلاعاتی ندارید ریسک نکنید و نسبت به خرید اقدام ننمایید.

چگونه می‌ توان بک لینک‌ های با کیفیت دریافت کرد؟

مقالات با کیفیت بنویسید

اگر می‌ خواهید لینک سایت شما در سایت‌ های با کیفیت قرار گیرد، مسلما تولید محتوای وب سایت شما نیز می‌ بایست کیفیت‌ های لازم را داشته باشد. نوشتن مقالات کاربردی و با کیفیت، توجه صاحبان سایر وب سایت‌ ها را به وب سایت شما جلب کرده و احتمال قرارگیری لینک مطالب سایت شما در وب سایت ‌آن‌ ها را افزایش می‌ دهد.

شروع به کامنت‌ بازی کنید

منظور از کامنت‌ بازی مشارکت شما در وب سایت‌ ها و شبکه‌ های اجتماعی می‌ باشد. انجمن‌ های گفتگویی که لینک‌ های Do-follow در پست‌ های خود قرار می‌ دهند، جایگاه بسیار مناسبی برای گرفتن بک لینک باکیفیت می‌ باشند.

همچنین شبکه‌ های اجتماعی که امروزه بخش مهمی از اینترنت را به خود اختصاص داده‌ اند با توجه به گستردگی مخاطبانشان به شدت برای گرفتن بک لینک توصیه می‌ شوند.

مجموعا موارد ذکر شده تنها بخشی از موارد مهم مرتبط با مفهوم بک لینک می‌ باشد. مسلما تجربیات شخصی هر کس در این زمینه متفاوت است و این مقاله تمامی آن‌ ها را پوشش نخواهد داد. با این حال امید است که مطالب ذکر شده تا حد امکان کاربردی باشند و در استفاده از خدمات سئو و بهبود رتبه سایت شما در موتورهای جستجو تاثیر مثبت داشته باشند.

مشاوره با ما در این زمینه می تواند بسیار نتیجه بخش باشد. دیجیتال مارکتینگ ثامن آماده ارائه خدمات در زمینه سئو در کرمان است.

لینک خارجی

عبارات کلیدی: دیجیتال مارکتینگ ثامن – بک لینک و تاثیر آن بر سئوی وب سایت – سئو در کرمان – بهینه سازی سایت در کرمان – طراحی سایت در کرمان – طراحی وب در کرمان – طراحی وب سایت در کرمان – بازاریابی اینترنتی در کرمان – طراحی فروشگاه اینترنتی در کرمان – طراحی فروشگاه آنلاین در کرمان – دیجیتال مارکتینگ کرمان – تولید محتوا در کرمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *